Rekuperacja

Instalacja rekuperacji a problemy związane z jej eksploatacją

Profesjonalne zainstalowanie systemu wentylacji jakim jest rekuperacja z pewnością nie należy do zadań łatwych, ale jeśli wykonywane jest przez ekipę profesjonalistów możliwe do wykonania i to w praktycznie każdym budynku. Sama jednak instalacja rekuperacji to jedno, a pojawiające się problemy na przestrzeni lat związane z jej eksploatacją to rzecz kolejna. O czym więc należy pamiętać, jeśli już zdecydujemy się na taką formę wentylacji naszych budynków?

Istotne znaczenie odgrywa samo czyszczenie kanałów. W zależności od tego, z jaką jakością powietrza mamy do czynienia i jak prawidłowo zainstalowano system rekuperacji, tak też wygląda sama kwestia czyszczenia. Zazwyczaj ma ona miejsce po 8-15 latach działania danego rekuperatora. Z pomocą kamer sprawdza się stan kanałów i czyści się je specjalnymi szczotkami, a w przypadku kanałów miękkich lampami bakteriobójczymi. Problemem mogą być także awarie urządzeń. Im lepiej jednak system cały zostanie zaprojektowany i wykonany, tym mniejsze prawdopodobieństwo ich wystąpienia. Średnia żywotność rekuperatora wynosi 10-15 lat. Tak ważna jest więc instalacja rekuperacji wykonana w odpowiedni sposób, bowiem zagwarantuje nam ona długą żywotność i niezawodność codziennej pracy.

Rekuperator montaż na ścianie
Rekuperator na poddaszu

Czy odpowiedni montaż rekuperatora zagwarantuje nam cichą pracę?

Wielu z nas obawia się zbyt dużego hałasu związanego z samym procesem rekuperacji, który znacznie przeszkadza w codziennym funkcjonowaniu. Nic jednak bardziej mylnego. Jeśli bowiem montaż rekuperacji przeprowadzony jest w sposób profesjonalny, hałas jest na tyle mały, że nie powoduje żadnego dyskomfortu związanego z naszym codziennym życiem. Od czego więc tak naprawdę zależy natężenie hałasu? Od wielu czynników, w tym od odpowiedniego dobrania średnicy kanałów, tempa przepływu powietrza, jak również i od wielkości centrali. Dobrze jest w porze wieczorowej i nocnej zmniejszyć intensywność działania rekuperatora, dzięki czemu hałas będzie w ogóle niesłyszalny. Wraz z odpowiednim montażem rekuperacji można także postawić na elementy tłumiące, które znacząco ograniczają hałas. Takimi są na przykład tłumiki montowane za centralą lub też puszki rozprężne, które rozprężają powietrze i przepływając zmniejszają prędkość, tym sam ograniczając hałas do minimum.

Rekuperator w piwnicy

Dlaczego warto postawić na instalację rekuperacji?

Decydując się na montaż rekuperacji zyskać możemy szereg korzyści, które przemawiają za tym, by taka instalacja rekuperacji mogła zostać przeprowadzona. Podstawą jest fakt, iż zaoszczędzimy na ogrzewaniu, będziemy mieć zawsze świeże powietrze pozbawione bakterii, wirusów i alergenów. Z całą pewnością na takie rozwiązanie w nowoczesnym domu warto postawić, bowiem jest ono w stanie zagwarantować naszemu budynkowi odpowiednią wentylację, która jest niezbędna do komfortowego przebywania w danym pomieszczeniu, a domownikom zdrowe, czyste powietrze, które ma istotny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie całego naszego organizmu. Będąc zdecydowanymi na takie rozwiązanie, postawmy na usługę fachowców, dzięki którym montaż rekuperacji zostanie przeprowadzony w sposób, który zagwarantuje nam pełnię zadowolenia i satysfakcji na przestrzeni długich lat sprawnej pracy całego systemu.

Skontaktuj się z nami