Rekuperatory i rekuperacja

Profesjonalna rekuperacja to jeden z najważniejszych czynników, który pozwala na wybudowanie domu pasywnego z prawdziwego zdarzenia.

Domy pasywne są ogrzewane głównie dzięki energii cieplnej wytwarzanej przez pracujące w domu urządzenia elektroniczne oraz ludzkie oddechy. Zaawansowany technologicznie rekuperator pozwala bowiem na dokładną filtracje powietrza, oraz odzyskanie z niego nawet najmniejszych ilości ciepła, by wykorzystać je do ogrzania pomieszczeń.

Rekuperatory znajdujące się w naszej ofercie są wyposażone w najwyższej jakości filtry oraz komponenty zapewniające najlepszą wydajność. Tylko w ten sposób, w naszym niesprzyjającym i stosunkowo zimnym klimacie, możliwa jest efektywna rekuperacja. Warszawa oraz inne miasta Polski, w których budowanie domów pasywnych i energooszczędnych wymaga zastosowania urządzeń z najwyższej półki. Nasza firma oferuje produkty najlepszych firm na świecie i bierze odpowiedzialność za jakość ich działania.

 

Instalacja wentylacyjna z rekuperatorem (rekuperacja)

Wentylacja mechaniczna stanowi co raz częściej standardowy element wyposażenia nowo budowanych budynków jednorodzinnych oraz przemysłowych. Jej istota polega na kontrolowanym tłoczeniu świeżego powietrza z pomieszczeń oraz ,,wyrzucaniu brudnego powietrza” poza budynek.

 

Montaż instalacji wentylacyjnej.

 

Przykładowy bilans strumieni powietrza przy projektowaniu Wentylacji mechanicznej z rekuperatorem

 

NumerNazwa pomieszczeniaNawiew m3/hWywiew m3/h
1Wiatrołap15
2Hol30
3WC30
4Łazienka50
5Garderoba10
6Pokój50
7Pokój50
8Pokój50
9Salon11040
10Kuchnia70
11Spiżarnia15
RAZEM260260

 

 

Kluczowym elementem instalacji wentylacyjnej jest centrala wentylacyjna z odzyskiem ciepła ( rekuperator ) często nazywana sercem układu wentylacji.

 

Rekuperator – centrala wentylacyjna.

 

Rekuperator dzięki swej unikatowej budowie umożliwia odzysk ciepła powietrza wywiewanego z budynku oraz przekazywania go powietrzu nawiewanemu do pomieszczeń

. Sam proces rekuperacji umożliwia więc nie tylko zapewnienie świeżego powietrza w pomieszczeń ale gwarantuje także wymierne oszczędności poprzez ograniczone koszty ogrzewania budynku. Wentylacja grawitacyjna przez swoje wady ustępuje swego miejsca wentylacji mechanicznej.

 

Montaż centrali wentylacyjnej (rekuperatora) .

 

Rekuperatorem jest urządzeniem tanim w eksploatacji

, nie tylko dzięki wbudowanym silnikom komutowanym elektronicznie (EC) ale także dzięki niskim kosztom wymiany filtrów. Instalacja wentylacyjna wykonana w oparciu o prawidłowo zbilansowany projekt wentylacji gwarantuje nie tylko pełen komfort użytkowania rekuperacji ale także gwarantuje, że funkcjonującego systemu Wentylacji praktycznie nie słychać.

Obecny rynek urządzeń wentylacyjnych oferuje Inwestorom szeroki wachlarz wyboru w zakresie rodzajów wymienników ciepła a przede wszystkim automatyki sterującej rekuperatorem. Zbiegiem czasu standardem staje się sterowaniem wentylacją z rekuperatorem poprzez system inteligentnego budynku czy poprzez sieć Internet.

 

W praktyce rekuperator wyposażany jest także w szereg inny urządzeń dodatkowych umożliwiających rozbudowę systemu wentylacji. Jako przykład takich urządzeń wskazać można wtórną nagrzewnicę wodną czy gruntowy wymiennik ciepła.

Wtórna nagrzewnica wodna to element systemu rekuperatora który montowany jest za rekuperatorem a przed pierwszym trójnikiem dystrybucyjnym nitki nawiewnej. Powietrze przepływające przez rekuperator a kolejno przez nagrzewnicę jest dodatkowo ,,dogrzewane” przez gorący czynnik wyprowadzony z instalacji centralnego ogrzewania. Elektrozawór załączający się poprzez automatykę rekuperatora (automatycznie) otwiera lub zamyka obieg gorącego czynnika poprzez nagrzewnicę wodną (w zależności od odczytu pomiaru temperaturowego przez czujnik temperatury).
Wykorzystanie wyżej opisanego systemu stanowi doskonałe uzupełnienie systemu Wentylacji z rekuperatorem, nie bez znaczenia pozostają także dodatkowe oszczędności na ogrzewaniu budynku. Koszt montażu nagrzewnicy wtórnej za rekuperatorem jest minimalny w stosunku do oszczędności jakie można uzyskać poprzez domontowanie takiego systemu do systemu rekuperacji.

Eksploatacja rekuperatora polega w praktyce na wymianie filtrów w kasetach filtracyjnych centrali wentylacyjnej. W zależności od modelu oraz producenta urządzeń wentylacyjnych częstotliwość wymiany filtrów odbywa się od 3-6 miesięcy. W pozostałym zakresie użytkownik systemu wentylacji z rekuperatorem winien zadbać o prawidłową konserwację wymiennika ciepła, weryfikacji drożności czerpni ściennej oraz instalacji odpływu skroplin z rekuperatorami. Prostota funkcjonującego systemu Wentylacji z rekuperatorem pozwala użytkownikom budynku wyposażonego w wentylację mechaniczną praktycznie bezobsługową eksploatację systemu.

 

Biorąc pod uwagę nasze wieloletnie doświadczenie w zakresie prac projektowych oraz wykonawczych z zakresu montaż Wentylacji mechanicznej z rekuperatorem oraz gruntowym wymiennikiem ciepła poniżej chcielibyśmy zaprezentować korzyści jakie Inwestorzy mogę realnie uzyskać projektując system Wentylacji już przed rozpoczęciem prac budowlanych. W kolumnie obok przedstawiona została problematyka montażu Wentylacji przy zaawansowanym etapie realizowanych prac budowlanych.

 

Zaprojektowana instalacja wentylacyjna z rekuperatorem już na etapie projektu budowlanego – korzyściZaprojektowanie instalacji wentylacyjnej z rekuperatorem na etapie budynku w stanie surowym zamkniętym z wykonanymi już instalacjami sanitarnymi lub w budynku w bardziej zaawansowanym etapie prac budowlanych
Redukcja do minimum zabudów przewodów wentylacyjnychKonieczność zabudowy przewodów wentylacyjnych w miejscach gdzie są one montowane
Możliwość zaprojektowania instalacji wentylacyjnej w warstwie izolacyjnej styropianu oraz wylewkiKonieczność budowy sufitów podwieszanych lub punktowej zabudowy nitek nawiewno-wyciągowych
Uniknięcie konieczności wykonywania przebić przez stropy pod anemostaty nawiewno-wyciągowe w sytuacji gdy na etapie budowy stropów pozostawiono przepusty pod anemostaty zgodnie z opracowanym uprzednio projektemKonieczność wykonania przebić przez stropy pod anemostaty nawiewno-wyciągowe
Uniknięcie kolizji tras przewodów instalacji wentylacyjnej z innymi instalacjami sanitarnymi.Konieczność omijania zamontowanych już instalacji sanitarnych
Krótsze odcinki instalacji wentylacyjnej oraz brak konieczności omijania innych instalacji przyczynia się do znacznej redukcji oporów powietrza dla funkcjonującej instalacji wentylacyjnej z rekuperatoremDłuższe odcinki instalacji wentylacyjnej oraz konieczność omijania innych instalacji przyczynia się do generowania większych oporów powietrza dla funkcjonującej instalacji wentylacyjnej z rekuperatorem a nie wyklucza ponadto konieczności zakupu rekuperatora o wyższej wydajności
Projekt systemu gruntowego wymiennika ciepła w obrysie budynku pozwala znacznie zredukować koszty związane z jego montażem (szczegóły w zakładce odnoszącej się do systemu gruntowego wymiennika ciepła)Montaż gruntowego wymiennika ciepła poza obrysem budynku jest bardziej kosztowny od systemu GWC montowanego w obrysie budynku

(szczegóły w zakładce odnoszącej się do systemu gruntowego wymiennika ciepła)

 

Wskazane wyżej wady i zalety to tylko kilka wypunktowanych kwestii z którymi mogą się spotkać Inwestorzy w toku budowy. Z własnej perspektywy sugerujemy aby pomysł na montaż rekuperacji z wymiennikiem gruntowym odbył się już na etapie prac projektowych. Możemy wówczas zdecydowanie lepiej rozwiązać wiele problemów z którymi przyjdzie się spotkać w toku prac budowlanych.

 

Przykładowe dane techniczne rekuperatorów marki MISTRAL PRO-VENT

Model rekuperatoraMaksymalna wydajność rekuperatora w m3/hMaksymalny spręż dyspozycyjny rekuperatoraPoziom odzysku ciepła rekuperatora
REKUPERATOR MISTRAL 400 PRO EC PRO-VENTDo 400 m3/hDo 380 PaDo 96 %
REKUPERATOR MISTRAL 600 PRO EC PRO-VENTDo 600 m3/hDo 430 PaDo 94%
REKUPERATOR MISTRAL 800 PRO EC PRO-VENTDo 800 m3/hDo 350 PaDo 95 %
REKUPERATOR MISTRAL 1200 PRO EC PRO-VENTDo 1200 m3/hDo 610 PaDo 95 %