Gruntowy wymiennik ciepła glikolowy czy powietrzny

Do czego służy gruntowy wymiennik ciepła?

Postęp cywilizacyjny, innowacyjne rozwiązania, nowe technologie i wiele innych czynników wpływa na zmianę naszych postaw, ale i standardy w budownictwie. Dzięki temu, możemy wykorzystywać potencjał naturalnych zasobów, dzięki którym zoptymalizujemy koszty utrzymania domu. Z jednej strony poprawiamy funkcjonalność domu, z drugiej gwarantujemy sobie komfort przebywania w danym pomieszczeniu i energooszczędność. Jednym z ciekawych rozwiązań, który zyskuje coraz większą popularność jest gruntowy wymiennik ciepła.

Oszczędzanie energii zużywanej w budynkach to jeden z elementów, które zakłada nowoczesne budownictwo. Poszukiwanie korzystnych alternatyw wpływa pozytywnie na energooszczędność całego budynku. Gruntowy wymiennik ciepła glikolowy to nowa technologia, która wspomaga instalację wentylacji mechanicznej. To dodatek, którego montaż pozwala na zwiększenie zysków energetycznych poprzez pracę z powietrzem, które trafi ponownie do rekuperatora. Z praktycznego punktu widzenia mechanizm ten poprawia komfort przebywania w pomieszczeniu, a przy tym wykorzystuje zasoby naturalne, ponieważ w gruncie zgromadzona jest energia.

Gruntowy wymiennik ciepła
Gruntowy wymiennik ciepła - glikolowy

Gruntowy wymiennik ciepła glikolowy – na czym to polega?

Praca gruntowego wymiennika ciepła glikolowego polega na dostarczeniu do rekuperatora powietrza temperatury dopasowanej do aktualnych warunków atmosferycznych. Latem zimniejszej, zimą cieplejszej. System wykorzystuje darmową energię, która jest zgromadzona na głębokości około 0,8 – 1,5 m w ziemi. Na tym obszarze temperatura jest całkowicie niezależna od tej, która jest odczuwalna w atmosferze. Zazwyczaj oscyluje w przedziale 8-9 stopni C. Instalacja zostaje ułożona na odpowiedniej głębokości zaczyna działać, gdzie traktuje glikol jako medium transportowe dla pozyskanej energii.

Gruntowy wymiennik ciepła – glikolowe czy powietrzne?

Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy wybrać gruntowy wymiennik ciepła glikolowy czy powietrzny? Odpowiedź wymaga wnikliwej analizy inwestycji, którą wykona specjalista. W obu przypadkach mowa o obróbce ciepła poprzez temperaturę powietrza. Zasadniczą różnicą jest wykorzystanie glikolu, który jest medium stosowanym w pompach, natomiast w powietrznym to powietrze jest medium odpowiadającym za przekazywanie ciepła z gruntu do układu wentylacji.

Dlaczego warto zdecydować się na montaż gruntowego wymiennika ciepła?

Istnieje wiele powodów, dla których glikolowy wymiennik ciepła cieszy się tak dużym uznaniem. Przede wszystkim, urządzenie to daje możliwość wstępnego podgrzania dopływającego do budynku powietrza podczas pory zimowej. Podgrzanie powietrza podczas tej najchłodniejszej pory roku powoduje (poza zwiększeniem sprawności wentylacji) przede wszystkim znaczne poprawienie warunków pracy rekuperatora. Rekuperator, który współpracuje z GWC każdorazowo otrzymuje powietrze w temperaturze dodatniej, co oznacza, że nigdy nie ulegnie on zaszronieniu. W praktyce oznacza to, że niepotrzebne staje się dostarczanie dodatkowej energii w celu jego odszronienia.

Glikolowy wymiennik ciepła schładza także powietrze w okresie letnim. To właśnie dzięki niemu powietrze dopływające do pomieszczeń jest o wiele chłodniejsze niż to znajdujące się aktualnie na zewnątrz. Ma to wpływ przede wszystkim na komfort cieplny mieszkańców. W domach szczelnych, cechujących się bardzo dobrą izolacją, po odcięciu z zewnątrz promieniowania słonecznego, które dociera przez okna, można bez problemu uzyskać wysoce satysfakcjonujący efekt komfortu cieplnego.

Powietrzny wymiennik ciepła – a może wybrać ten?

Powietrzny wymiennik ciepła (GPWC) to instalacja wspierająca instalację wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Jego działanie jest proste i ekonomiczne – powietrze zanim dotrze do pomieszczenia, przechodzi przez system rur ukrytych w gruncie – dzięki czemu ogrzewa się zimą, a ochłodza latem. Powietrze następnie prowadzone jest do rekuperatora i poprzez przewody wentylacyjne rozprowadzone jest po budynku. Zastosowanie powietrznego wymiennika ciepła może obniżyć nasze rachunki za prąd, gdyż korzystamy z energii zgromadzonej w ziemi.

Glikolowy wymiennik ciepła w trakcie budowy
DSC03036 1

Jakie są korzyści wynikające z posiadania gruntowego wymiennika ciepła?

Korzyści związanych z posiadaniem gruntowego wymiennika ciepła jest wiele. Są to przede wszystkim:

  • czystość higieniczna oraz możliwość bezproblemowego dostępu do każdego elementu, z którym styka się wentylacyjne powietrze
  • stosunkowo niska cena. Wykonanie tego typu wymienników zamyka się w przedziale od 6 do 8 tysięcy złotych. Na te koszty składają się materiały, roboty instalacyjne, jak i robocizna
  • wysoka wydajność energetyczna. Wykorzystanie roztworu glikolu daje możliwość ograniczenia do minimum oporów powietrza znajdującego się w instalacji wentylacyjnej
  • możliwość instalacji wymienników w nawet najtrudniejszych warunkach gruntowych: nasypowych, sezonowo zalewanych, bagnistych, jak również w sąsiedztwie wysypisk śmieci, czy też innych źródeł potencjalnych zanieczyszczeń

Co jeszcze daje montaż glikolowych wymienników ciepła? Jest to przede wszystkim o wiele większy komfort klimatyczny w rekuperowanych wnętrzach, jak i doskonała ochrona antyzamrożeniowa dla systemu rekuperacji. Mówiąc o tego typu systemach nie sposób nie wspomnieć również o dużej oszczędności energii (schładzanie powietrza latem oraz wstępne podgrzanie go zimą), jak i prostym, nieskomplikowanym montażu wymiennika. Równie istotne jest łatwe czyszczenie oraz wymiana filtra, która nie powinna sprawiać większych problemów.

W przypadku wyboru Inwestora między glikolowym wymiennikiem ciepła a wymiennikiem powietrznym marki PRO-VENT GEO Inwestor winien mieć na uwadze nie tylko kwestie wpływu na temperaturę powietrza nawiewanego przez rekuperator, ale także drugi aspekt determinujący komfort tj. poziom wilgotności powietrza nawiewanego. Wymiennik powietrzny marki PRO-VENT GEO prócz zalet jakie posiada glikolowy wymiennik ciepła posiada nadto zaletę dowilżania powietrza w okresie zimowym kiedy poziom wilgotności powietrza zewnętrznego jest niski oraz alternatywnie w okresie letnim kiedy poziom wilgotności powietrza zewnętrznego jest wysoki gruntowy wymiennik ciepła PRO-VENT GEO będzie zdolny do osuszenia powietrza zewnętrznego. Reasumując wybór między dostępnymi rozwiązaniami winien być podejmowany nie tylko na płaszczyźnie temperaturowej ale także na płaszczyźnie zdolności wymiennika do osuszania czy dowilżania powietrza. Chcąc osiągnąć obydwa cele Inwestor winien zdecydować się na powietrzny wymiennik ciepła marki PRO-VENT GEO.